مایکروسافت پشتیبانی عادی از ویندوز ۸٫۱ را متوقف کرد

مایکروسافت پشتیبانی عادی از ویندوز ۸٫۱ را متوقف کرد

ویندوز هشت

اگر جزو کاربران سیستم عامل ویندوز بوده باشید؛ احتمالا به خوبی می‌دانید که ویندوز ۸ یک تلاش ناکام از سوی مایکروسافت برای متحول کردن این پلتفرم جهت استفاده در صفحات لمسی و تبلت‌ها، محسوب می‌شود. که در ادامه مطلب به آن خواهیم پرداخت.

متاسفانه علیرغم وعده‌هایی که این شرکت به کاربران داده بود و تلاش‌هایی که صورت گرفت؛ هشتمین نسخه از ویندوز نتوانست این حرکت انقلابی مایکروسافت را به درستی اجرا کند. پس از ارائه ویندوز ۸، بسیاری از کاربران و خصوصا سازمان‌ها ترجیح دادند با همان ماوس و کیبورد قدیمی خودشان کار کنند و بی‌خیال صفحات لمسی شوند!

این موضوع می‌تواند سهم ۴۰ درصدی ویندوز ۷ که تقریبا بیش از ۹ سال از زمان عرضه آن می‌گذرد را توجیه کند. این در حالی است که ویندوزهای ۸ و ۸٫۱ که بسیار جدیدتر هستند؛ تنها کمتر از ۶ درصد سهم بازار سیستم عامل‌ها را در اختیار دارند.

اما نکته‌ای که همین ۶ درصد باقی‌مانده هم باید به آن توجه کنند، این است که زمان ارتقا فرارسیده است.

براساس لیست دوره پشتیبانی خدمات و سیستم‌ عامل‌های مایکروسافت که اخیرا منتشر شده، ویندوز ۸٫۱ تا تاریخ دهم ژانویه ۲۰۲۳ از بروزرسانی‌های امنیتی برخوردار خواهد. اما این نسخه از سیستم عامل ویندوز از نهم ژانویه یعنی دو روز پیش، دیگر هیچ‌گونه بروزرسانی عمومی را دریافت نمی‌کند.

البته اگر از طرفداران پروپا قرص نسخه ۸٫۱ ویندوز باشید، می‌توانید همچنان از آن استفاده کنید؛ چرا که ویندوز ۷ نیز در سال ۲۰۱۵ از لیست پشتیبانی مایکروسافت خارج شده و هنوز هم درصد بالایی از کاربران و سازمان‌ها از آن استفاده می‌کنند.

 

اما همان‌طور که می‌دانید حکایت ویندوز ۷ جداست؛ در واقع هیچ دلیل منطقی برای ادامه استفاده از ویندوز ۸٫۱ و عدم ارتقای آن به ویندوز ۱۰ وجود ندارد. خصوصا باتوجه به اینکه طرح ارتقای رایگان به ویندوز ۱۰ نیز تا چند روز دیگر ادامه دارد.

 

پشتیبانی از ویندوز ۸ ته، مایکروسافت پشتیبانی از جریان اصلی ویندوز ۷ را متوقف کرد. اکنون نوبت به توقف پشتیبانی از ویندوز ۸ رسیده است. آخرین به روز رسانی امنیتی ویندوز ۸ امروز عرضه می شود.
با وجود اینکه ویندوز ۸ در سال ۲۰۱۲ منتشر شد و اینکه مایکروسافت به طور معمول حداقل هر ۱۰ سال یک بار پشتیبانی از نسخه قبلی پلت فرم خود را متوقف می کند، شاید توقف پشتیبانی از ویندوز ۸ غیر معمول باشد. با این حال به نظر می رسد که این به دلیل ماهیت منحصر به فرد ویندوز ۸ و ۸٫۱ است که اختلاف زیادی دارند، به طوری که حتی در بین انتقالها، ویندوز ۸ و ۸٫۱ به راحتی قابل تشخیص هستند.

گفته شده است که با توجه به بسیاری از مشکلاتی که در ویندوز ۸ وجود دارد، کاربران با خوشحالی می پذیریند که حداقل به نسخه ۸٫۱ به روز رسانی کنند، اما برای کسانی که نمی خواهند این کار را انجام دهند باید بگوییم که به روز رسانی امنیتی برای این نسخه از سیستم عامل ویندوز امروز به پایان خواهد رسید.
علاوه بر متوقف شدن به روز رسانی امنیتی برای ویندوز ۸، هفته گذشته مایکروسافت همچنین اعلام کرد که پشتیبانی از نسخه های قدیمی تر اینترنت اکسپلورر یعنی نسخه های ۸ و ۹ و ۱۰ نیز ۱۲ ژانویه(امروز)متوقف می شود.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره درج شده تماس حاصل فرمایید.

 

modir

Leave your message