مقایسه ویندوز ۱۰ با ویندوز ۸٫۱

مقایسه ویندوز ۱۰ با ویندوز ۸٫۱

ویندوز ۱۰ با ویندوز ۸٫۱، کدامیک سریع‌تر است؟!

ویندوز 8.1

آخرین شاهکار مایکروسافت با نام ویندوز ۱۰، در حال حاضر بیش از ۷۵ میلیون کاربر در سطح جهانی دارد. با این حال، تعداد بسیاری از کاربران همچنان برای مهاجرت کردن به این ویندوز مردد هستند و نگران هستند که مبادا این ویندوز از نسل‌های پیشین ضعیف‌تر باشد. شاید بهترین روش برای مقایسه این ویندوز با نسل‌های پیشین، نگاهی بر تست‌های عملکرد آن باشد. در این مطلب ما قصد داریم تا ویندوز ۱۰ را در بخش سرعت و کارایی به زیر ذره‌بین ببریم و آن را به طور مستقیم با ویندوز ۸٫۱ مقایسه کنیم؛ پس در ادامه با ما همراه شوید.

آخرین تست عملکرد ویندوز ۱۰ به لطف محققان، در آزمایشگاه شرکت امنیتی AVG انجام شده و از برتری این ویندوز به ویندوز ۸٫۱ سخن می‌گوید. این آزمایش در شرایط یکسان و در اتاقی با دمای کنترل شده بر روی نوت بوک ایسوس UX-501 (با تراشه Intel Core i و ۱۶ گیگابایت رم) با دو ویندوز مذکور صورت پذیرفته است. قبل از آزمون عملکرد، مراحل زیر انجام شد:

متعادل کردن میزان نیرو
اجرای تمام وظایف برنامه ریزی شده با استفاده از دستورات “Rundll32.exe advapi32.dll,ProcessIdleTasks”
نصب کردن تمامی به‌روزرسانی‌های مرتبط به ویندوز
غیرفعال کردن تمامی ویژگی‌های بهینه‌سازی ویندوز
شروع تست کردن با تکرار همه معیارها در آزمایش برای سه بار و در نهایت، قبول کردن میانگین به دست آمده به عنوان نتیجه نهایی

 

حال، پس از صورت گرفتن کارهای بالا، نتیجه آزمون مشخص شد. طبق آزمون گرفته شده، در بخش زمان بوت شدن، ویندوز ۱۰ نسبت به نسل پیشن خود، ۸ درصد بهبود داشته است.

 

همچنین، ویندوز ۱۰ در بخش‌های زیر نیز برتری قابل توجه‌ای به ویندوز ۸٫۱ داشته است:

  • مجموعه آفیس (ورد، اکسل، پاورپوینت): ۸ درصد بهبود در سرعت
  • مجموعه Adobe Creative: بهبود ۱۷ درصدی در سرعت
  • اینترنت اکسپلورر: ۵۰ درصد سریع‌تر و زمان اجرای بهتر
  • عمر باتری در کارهای روزانه: ۷ درصد بهتر نسبت به نسل پیشین
  • عمر باتری در بازی: ۱۳ درصد کمتر نسبت به ویندوز ۸٫۱
  • عمر باتری در پخش ویدیو: ۲۵ درصد بهبود شارژدهی

در تست صورت گرفته AVG، هر چند نسل پیشین ویندوز مایکروسافت در برخی از بخش‌ها بهتر است اما به وضوح برتری ویندوز ۱۰ به ۸٫۱ دیده می‌شود. آخرین ویندوز مایکروسافت در مصرف انرژی بهینه‌تر از همیشه است، در اجرای برنامه‌ها و بوت شدن، سریع‌‍‌تر از گذشته بوده و در اجرای بازی به لطف DirectX 12 حدود ۵۰ درصد نسبت به نسل پیشین بهتر عمل می‌کند و تنها در برخی از بخش‌ها است که پس‌رفت داشته! با این همه، ویندوز ۱۰ را می‌توان بهترین و سریع‌ترین سیستم‌عامل ساخته شده مایکروسافت تا به امروز دانست و برای مهاجرت کردن به آن، نباید هراسی داشت!

نتیجه‌گیری

ویندوز ۱۰ در مقایسه با ویندوز ۸.۱ و ۷، مجموعه‌ای از ویژگی‌ها و امکانات جدید را فرآهم آورده است. به علاوه، رابط کاربری در این نسخه بسیار بهبود یافته است. با وجود این‌که، این سیستم عامل کامل نیست و از نظر عملکرد و کارایی تفاوت قابل ملاحظه‌ای نسبت به نسخه‌ی قبلی نداشته اما بهبود شیوه‌ی برقراری ارتباط با کاربران، امنیت و امکان دسترسی آسان در دستگاه‌هایی که از ویندوز ۱۰ در آن‌ها استفاده شده است، موجب شد تا به مناسب‌ترین جایگزین برای ویندوز ۷، مبدل شود.

رویای شرکت مایکروسافت برای ایجاد یک سیستم‌عامل زیبا، جذاب و کاربر‌پسند، با انتشار این نسخه حقیقت یافت و به خاطر امکان دانلود و ارتقاء رایگان این سیستم‌عامل تا ۲۹ جولای ۲۰۱۶ و همچنین تلاش‌های ارزشمند و سخت کوشانه‌ی تولیدکنندگان، به نرم‌افزاری دست‌ اول و محبوب تبدیل شده است.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره درج شده تماس حاصل فرمایید.
modir

Leave your message