آیا لینوکس نسبت به ویندوز ۱۰ بهتر است؟

آیا لینوکس نسبت به ویندوز ۱۰ بهتر است؟

 

۱۲ دلیل برای بهتر بودن لینوکس نسبت به ویندوز ۱۰

۱) سرعت کم ویندوز ۱۰ در سیستم های قدیمی

اگر شما از ویندوزهای قبل ویندوز ۱۰ مانند اکس پی و ویستا استفاده می کنید متوجه این موضوع شده اید که به اندازه ویندوزهای جدید مانند ۱۰ و ۸ قوی نیستند. که در این صورت یا شما باید سیستم خود را ارتقا داده و سیستم عامل های جدیدتری را نصب بنمایید و یا از لینوکس استفاده کنید.
بعضی از نسخه های لینوکس کارایی لازم را ندارند به خاطر این که مقداری از حافظه را پر می کنند اما ورژن های جدیدتر دسترسی بهتری دارد و سبک تر هستند بنابراین در سسیتم های قدیمی بهتر عمل می کنند.


برای سیتم هایی با سخت افزارهای جدید تر از یوبونت و ویندوز استفاده کنید و برای سیستم های دو تا چهار سال قبل از لینوکس مینت می توانید استفاده کنید البته MATE و XFCE سبک تر هستند.
و اگر سیستم شما خیلی قدیمی است از AntiX و Q4OSو Ubuntu می توانید استفاده نمایید.

۲) شما رابط کاربری ویندوز ۱۰ را دوست ندارید

اکثر مردم که می خواهند از یک سیستم عامل جدید استفاده می کنند نگران این هستند که نتوانند ارتباط خوبی با آن برقرار کنند مخصوصا اگر ظاهر آن تغییر کرده باشد. البته ممکن است که با شرایط جدید خودتان را وفق دهید ولی بعضی ها همان محیط ویندوز ۷ را ترجیح می دهند.
ولی در لینوکس مینت یک نگاه مدرن تری یه این موضوع کرده و با تولبار و منوهایی که همیشه دردسترس هست شما می توانیید به راحتی کار خود را انجام داده و یادگیری آن سخت از ویندوزهای ۷ و ۱۰ نمی باشد.

۳) فایل نصبی ویندوز خیلی سنگین است

اگر شما ویندوز را دانلود و نصب کرده باشید حتما به سنگین بدون این فایل که نزدیک به دو گیگابایت می باشد پی برده اید در صورتی که در لینوکس این طور نیست و با دانلود یک فایل تقریبا ۶۰۰ مگابایتی می توانید سیستم عامل خود را نصب کنید این سنگین بودن فایل نصب همان طور که می توانند زمان بر باشد هرینه هایی را هم به دنبال دارد.

۴) لینوکس رایگان است

یک از مشکلات ویندوز این است که رایگان نمی باشد که این مستلزم آن است که یا شما هزینه ی آن را پراخت کنید و یا از نسخه های کرک شده استفاده کنید که می تواند مشکلات فراوانی را برای شما به همراه داشته باشد البته در ویندوز در نسخه ی ۱۰ خود کمی این مشکل را حل کرده ولی در لینوکس با رایگان بودن و داشتن امکانات مشابه با ویندوز در این زمینه جلو تر بوده است.
۵٫ لینوکس برنامه های رایگان زیادی دارد
شاید برای شما هم پیش آمده است که از برنامه هایی در ویندوز استفاده کنید که پس از مدتی کار کردن و پول آن ها راندادن قفل شوند و شما مجبور شوید به دنبال کرک و یک سری مراحل پیچیده بروید در صورتی که در لینوکس برنامه های کاملا مشابه ای وجود دارد که همان کارها را انجام می دهد و چه بسا قوی تر و بهتر مانند: LibreOffice و Rhythmbox و VLC و Evolution و GIMP

۶) امنیت

هیچ سیستم عاملی نمی تواند ادعا کند که کاملا امن است و خطری ندارد ولی ویندوز یک هدف بزرگ برای توسعه دهندگان ویروس ها و بدافزارها است. که شما در آن مجبور می شوید از یکی از نرم افزار های آنتی ویروس استفاده نمایید.
ولی در لینوکس شما تنها باید مطمئن شوید که از منابع معتبری نرم افزار های خود را دریافت می کنید.
لینوکس به خاطر طبیعتش فقط امن تر از ویندوز است.

۷) عملکرد

لینوکس از نظر عملکرد و سرعت قوی تر است این برای نحوه ی نوشته شدن این سیستم عامل است. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که با سیتم خود کار کنید ولی نیاز کامل نداشته باشید که از تمام پردازش سیستمتو استفاده کنید.

۸) حریم خصوصی

یکی از چیزهایی که خیلی اهمیت دارد بحث حریم خصوصی می باشد خیلی ها معتقد هستند که ماکروسافت کار جدیدی نسبت به گوگل و آمازون ویا فیس بوک تو این زمینه انجام نداده است به عنوان مثال، سیستم کنترل صدای جدید Cortana در مورد نحوه صحبت کردن شما و نحوه صحبت کردن با آن، با ارسال اطلاعات استفاده به مایکروسافت، یاد می گیرد. آنها می توانند از این داده ها برای بهبود کارایی Cortana استفاده کنند. مطمئنا Cortana آگهی های هدفمندی را برای شما ارسال می کند اما گوگل در حال حاضر این کار را انجام می دهد و بخشی از زندگی مدرن است.
در لینوکس اطلاعات شما جمع آوری نمی شود و این برای بعضی افراد با اهمیت است.

۹) قابل اطمینان

ویندوز واقعا به اندازه لینوکس قابل اطمینان نیست چندبار شده که ویندوز در حال کار باشید و سیستم هنگ کند و شما مجبور شوید با تسک منیجر آن را ببندید و در آن جا تعدادی نرم افزار ببینید که به صورت اتوماتیک باز شده اند
در داخل لینوکس، هر برنامه مستقل است و شما می توانید هر برنامه را با فرمان XKill به راحتی بکشید.

۱۰) به روز رسانی

بارها پیش آمده است که شما برای یک کار ساده مثل پرینت یک برگه سیستم خود را روشن کرده و برای انجام عجله دارید ولی هنگام روشن کردن سیستم با پیغام آپدیت مواجه می شوید و مجبورید منتظر بمانید در ویندوز بحث آپدیت به یک موضوع آزار دهنده تبدیل شده است شما به سختی می توانید آن را قطع کنید بعد از آپدیت باید ریست کنید و هنگام خاموش و روشن سیستم منتظر بمانید
البته در لینوکس هم آپدیت را داریم ولی در زمان دلخواه و در اکثر مواقع بدون نیاز به ریست کردن

۱۱) تنوع زیاد

شما در لینوکس دستان باز است یعنی تغییرات را می توانید به راحتی در اکثر جاها بدهید ولی در ویندوز محدودیت های بسیار برای این امر وجود دارد.

۱۲) پشتیبانی

مستندات زیادی دارد اما زمانی که شما گیر کرده اید، اغلب در انجمن ها خودتان پیدا می کنید و دیگران یک سوال مطرح کردند که پاسخ خوبی هم به آن داده نشده است.

این بدان معنا نیست که پشتیبانی مایکروسافت بد است زیرا، برعکس، در حقیقت بسیار خوب است.

با این وجود حقیقت این است که آنها مردم را برای حمایت از مردم استخدام می کنند و تنها پول زیادی برای حمایت از این طرح هزینه می کنند

پشتیبانی از لینوکس بسیار آسان تر است و ده ها تن از انجمن ها، صدها اتاق گفتگو و حتی وب سایت های بیشتری برای کمک به یادگیری و درک لینوکس به وجود آمده است.

 

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره درج شده تماس حاصل فرمایید.
modir

Leave your message